2013. március 7., csütörtök

A Keresztút


A keresztút eredetileg az a körülbelül fél kilométeres útvonal Jeruzsálemben, amelyet Jézus végigjárt a kereszttel a Golgotáig. Via Dolorosa: a fájdalmak útja. Via Crucis: a kereszt útja. Hagyományként ismert, hogy a Boldogságos Szűz felkereste Fia szenvedésének helyeit annak mennybemenetele után. Később emlékkápolnákat is létesítettek az útvonal főbb helyszínein. A ferences atyák vezetésével már a tizennegyedik századtól zarándokok látogatták, bár azok az állomások nem teljesen azonosak a maiakkal. Európában elsőként olasz területeken imádkozták a stációkat.
Szabadtéren a németek állítottak föl elsőként keresztutat a XV. században - hét állomással. A tizennégy stációs forma Betlehemben honosodott meg 1518-tól. Az Itália apostolának nevezett Port Maurizió-i Szent Lénárd népmissziójának köszönhetően kontinensünkön a tizennyolcadik században terjedt el a tizennégy állomásos forma. Őt a keresztút prédikátorának nevezték el. Húsz év alatt - 1731 és 1751 között - 572 keresztutat állított föl. Az állomások számát, a keresztút felállításának helyét, körülményeit és az ájtatosság módját XII. Kelemen pápa szabályozta és egységesítette 1731-ben. A keresztúti ájtatosság egy elmélkedő imádság, amelyben a hívők fölidézik Jézus keresztútjának történéseit.


2005 nagypéntekén a Colosseumban Ratzinger bíboros (mostani Szentatyánk) tartotta a keresztutat. Nagycsütörtökön a Vatikáni Rádióban a fájdalom értelmével és a kereszt megváltó értékével kapcsolatban ezt mondta: "Természetesen a szenvedés mindenkiben félelmet kelt, ám a tapasztalat azt mutatja, hogy a szenvedés elfogadása által felnőttebbé válunk. A fájdalom ellen küzdenünk kell - ez az orvostudomány feladata -, másrészt viszont a fájdalom arra is szolgál, hogy felismerjük korlátainkat, elgondolkodjunk életünk értelme felett és megnyíljon a szívünk mások szenvedése iránt. Ami pedig a kereszt botrányát illeti: valóban nem könnyű felfogni, hogy miért van szükség a kereszthalál kegyetlenségére ahhoz, hogy a világ üdvözüljön. A mai ember szeretné kizárni életéből mindezt. Valójában azonban Jézus kereszthalála felhívást jelent az igazságosságra, a korrektségre, az igazságtalanságoknak a szeretetben való leküzdésére."

(forrás: ujember.katolikus.hu

http://catholiconline.in/wp-content/uploads/2012/04/way_of_the_cross.jpg


A keresztútnak az idők folyamán kiformálódott 14 állomása:

  1. Jézust halálra ítélik
  2. Jézus vállára veszi a keresztet
  3. Jézus először esik el a kereszt súlya alatt
  4. Jézus Anyjával találkozik a keresztúton
  5. Cirenei Simon segíti vinni Jézusnak a keresztet
  6. egy asszony (Veronika) megtörli kendőjével Jézus arcát
  7. Jézus másodszor esik el a kereszt súlya alatt
  8. Jézus beszél a síró asszonyokhoz
  9. Jézus harmadszor esik el a kereszt súlya alatt
  10. Jézust megfosztják ruhájától
  11. Jézust keresztre szegezik
  12. Jézus meghal a kereszten
  13. Jézust leveszik a keresztről és Anyja ölébe helyezik
  14. Jézust eltemetik
Azok a hívek, akik keresztúti ájtatosságot végeznck, teljes búcsút nyerhetnek.

A keresztúti ájtatossággal fölelevenedik azoknak a fájdalmaknak emléke, amelyeket az isteni Megváltó szenvedett útközben Pilátus udvarától, ahol halálra ítélték, a Kálvária hegyéig, ahol üdvösségünkért meghalt a kereszten.

A teljes búcsú elnyeréséhez szükséges feltételek:

1. A keresztúti ájtatosságot szabályosan felállított keresztút állpomásai előtt kell végezni.
2. Általános szokás szerint 14 olvasmányt szoktak felolvasni, egy-egykönyörgést csatolva hozzájuk. Az ájtatosság elvélgzééshe azonban elegendő az Úr Jézus szenveddéséről és halálárüól való áhitatos elmélkedés, akár csak általában is. Nem kell tehát minden állomás titkáról külön-külön elmélkedni.
3. A keresztútat járni kell, egyik állomástól a másikig. Az ájtatosság közös végzésénél, ha az összes jelenlevők mozgása nehézségbe ütközik, elegendő, ha legalább az ájtatosság vezetője járja a keresztútat, a többiek a helyükön maradnak.
4. Az akadályozottak ugyanazt a búcsút elnyerhetik, ha az Úr Jézus szenvedéséről és haláláról leglább fél órán át olvasnak és elmélklednek.
(forrás: uj.katolikus.hu)